صفر تا صد هزینه مهاجرت به آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان با توجه به نوع ویزای شما و روش ورود شما به آلمان متفاوت خواهد بود. هر فرد از روش خاصی درخواست مهاجرت به آلمان را دارد. با توجه به نحوه عمل، این استراتژی می تواند برای او گران یا ارزان تمام شود. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و  وب سايت هاى رسمى كشور آلمان گردآورى شده است. برای آشنایی بیشتر با هزینه مهاجرت به آلمان با این مقاله همراه باشید.

هزینه مهاجرت به آلمان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • حداقل هزینه مهاجرت به آلمان
 • هزینه انواع روش‌های مهاجرت به آلمان
 • هزینه مهاجرت از طریق کار
 • هزینه مهاجرت از طریق تحصیل
 • هزینه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • هزینه مهاجرت از طریق ازدواج

حداقل هزینه مهاجرت به آلمان

آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کشور گرانی نیست. غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت‌های فرهنگی همگی کمی گران‌تر از میانگین اتحادیه اروپا هستند. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان تقریباً ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه برای مخارج زندگی هزینه می کنند، در حالی که افراد غیردانشجو حدود 1200 یورو در ماه در آلمان خرج می کنند. برای بیمه درمانی، فرد باید حداقل حدود 105 یورو در ماه پرداخت کند. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان به طور کلی متفاوت است. به عنوان مثال، مونیخ هزینه زندگی و تحصیل بیشتری نسبت به لایپزیگ دارد.

در حقیقت، هزینه زندگی در شهرهای کوچکتر به طور کلی کمتر از شهرهای بزرگتر است. البته وضعیت اقتصادی افراد و انتخاب سبک زندگی شخصی بر مخارج زندگی آنها تأثیر دارد. بیشترین هزینه ماهانه زندگی برای پرداخت هزینه مهاجرت به آلمان ، اجاره بها است. با توجه به محل زندگی شما، اجاره ممکن است از ۳۰۰ یورو تا ۱۲۰۰ یورو در ماه متغیر برای یک الی دو نفر باشد. هزینه زندگی در برخی شهرهای بزرگ از جمله کلن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت بیشتر از میانگین ملی است. در جدول زیر هزینه دریافت انواع ویزا برای مهاجرت به آلمان نشان داده شده است:

هزینه مهاجرت به آلمان
نوع ویزاهزینه دریافت ویزا به یورو
ویزای ترانزیت هوایی80
ویزای کوتاه مدت (بزرگسالان)80
ویزای کودکان 6 الی 12 سال40
ویزای کودکان زیر 6 سالرایگان
ویزای شهروندان گرجستان، روسیه و ارمنستان35
ویزای بلند مدت آلمان75

از 1 سپتامبر 2017، هزینه انواع ویزای طولانی مدت آلمان، که به عنوان ویزای ملی (D) نیز شناخته می شود، 75 یورو است. با این حال، برخی از گروه های خاص از پرداخت هزینه ویزای معاف هستند. در حالی که برخی از دسته های دیگر به دلیل توافقات دوجانبه و تسهیلات برای دسته های خاص متقاضیان ویزا، نیاز به پرداخت هزینه کمتری برای ویزا دارند.

اگر برای ویزای بلندمدت آلمان درخواست می دهید، اگر تحت یکی از دسته بندی های زیر قرار بگیرید، از پرداخت هزینه ویزا معاف خواهید شد:

 1. اتباع خارجی که در طول اقامت خود در آلمان از صندوق های دولتی بورسیه دریافت می کنند و همچنین همسر و فرزندان خردسال آنان تا زمانی که تحت پوشش بودجه قرار می گیرند.
 2. همسران و فرزندان مجرد خردسال شهروندان آلمانی، والدین شهروندان آلمانی خردسال و اعضای خانواده اتباع اتحادیه اروپا/EEA، مشروط بر اینکه از آزادی رفت و آمد برخوردار باشند.
 3. اعضای نمایندگی‌های دیپلماتیک، پست‌های کنسولی و سازمان‌های بین‌المللی در آلمان و همچنین همسر و فرزندان آنها تا سن ۲۵ سال تمام.
 4. اتباع سایر کشورها یا دسته‌هایی که آلمان در توافق‌های دوجانبه یا چندجانبه متعهد به انجام این کار شده است.

کنسولگری آلمان همچنین در صورت تمایل به ورود به کشور برای ارتقای منافع فرهنگی، علایق در حوزه سیاست خارجی، سیاست توسعه یا به دلایل بشردوستانه، معافیت یا کاهش هزینه های اخذ شده در موارد فردی را در نظر خواهد گرفت.

هزینه انواع روش‌های مهاجرت به آلمان

وکیل دادگستری در هر روش قانونی مهاجرت دخیل هستند. از طرف دیگر مدارک شما و همچنین هزینه های اداری تایید آن ها همگی هزینه دارد. به عنوان مثال، ترجمه اسناد بین 25 تا 60 یورو هزینه دارد. هزینه مهاجرت به آلمان به اجزای متعددی تقسیم می شود. متقاضیانی که قصد ورود به آلمان را دارند باید اطلاعات مناسبی از هزینه های مهاجرت و اقامت در آلمان داشته باشند.

 • مهاجرت به آلمان از طریق کار
 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

در ادامه به بررسی هزینه هر یک از این روش ها برای مهاجرت به آلمان خواهیم پرداخت.

هزینه مهاجرت از طریق کار

به طور کلی دو راه برای اخذ ویزای کار آلمان و مهاجرت کاری به آلمان وجود دارد. در مسیر اول، فرد باید یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت معتبر آلمانی دریافت کند. در این روش، کارفرما باید نشان دهد که در پست استخدامی مورد نظر در آلمان کمبود نیروی انسانی وجود دارد و نیروی کار مشابهی در آلمان یا اتحادیه اروپا وجود ندارد و به فرد حداقل حقوق آلمان برای استخدام یک خارجی پرداخت می شود. . علاوه بر این، اشتغال فرد باید با مقررات ثبت نام و صدور گواهینامه آلمان مطابقت داشته باشد. درخواست ویزای جستجوی کار آلمان یکی دیگر از راه های مهاجرت کاری به آلمان است. اگر شرایط لازم را داشته باشید و این ویزا را دریافت کنید، می توانید به مدت شش ماه در آلمان به دنبال کار باشید و پس از آن می توانید در صورت یافتن کار نوع ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. داشتن حداقل مدرک فوق دیپلم، سه سال سابقه کار مرتبط و مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 برای این ویزا الزامی است و بهتر است متقاضی زیر 40 سال سن داشته باشد. همچنین شایان ذکر است که بازار کار برای رشته های فنی مانند مکانیک، فناوری اطلاعات، برق و کامپیوتر برای این رویکرد مناسب‌تر هستند. در این روش فرد ملزم به ارائه نامه تمکن مالی از بانک به سفارت معادل حدود ۶۰۰۰ یورو در حساب خود است و هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار عموماً زیاد نیست.

هزینه مهاجرت به آلمان
هزینه مهاجرت از طریق تحصیل

همانطور که می دانید تحصیل در آلمان به زبان آلمانی برای همه دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی رایگان است. خبر خوب این است که علیرغم شهریه های کم و اغلب رایگان آلمان، بخش های دولتی و خصوصی بورسیه هایی را ارائه می دهند که فقط هزینه های تحصیل را پوشش می دهد، یا در برخی شرایط هم هزینه های تحصیل و هم هزینه های مسکن را پوشش می دهد. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی که در آلمان تحصیل می کنند مجاز به کار تا ۲۰ ساعت در هفته هستند که به پرداخت بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل در آلمان کمک می کند. مهاجرت از طریق تحصیل یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها برای مهاجرت به آلمان می باشد. دانشجویانی که در این دوره ها ثبت نام می کنند، علاوه بر تحصیل، کار می‌کنند و درآمد کسب می کنند.

توجه داشته باشید که قبل از زمان سفارت، متقاضی باید به سفارت نشان دهد که دارای منابع مالی برای زندگی در آلمان به مدت یک سال (حدود 12000 یورو) است. معمولاً انتظار می رود دانشجویان در طول اقامت خود در آلمان هزینه های زیر را بپردازند:

 • شهریه هر ترم
 • اجاره، غذا، پوشاک، کتاب های درسی، هزینه قبوض و غیره
 • بیمه درمانی
 • هزینه فعالیت های فوق برنامه
 • هزینه ارسال درخواست برای ویزای دانشجویی حدود 75 یورو
 • هزینه رفت و آمد
هزینه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از مردم می دانند که هزینه مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری بالاتر از گزینه های دیگر است. با این وجود، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری روش های مختلفی دارد. به عنوان مثال:

 • سرمایه گذاری در املاک
 • سرمایه گذاری با ثبت یک شرکت
 • سرمایه گذاری با خرید سهام
 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی یا استارت آپ

مهمترین عاملی که باید به خاطر بسپارید این است که همه این مراحل منجر به اقامت نمی شود و میزان سرمایه لازم با توجه  به روش آن متفاوت است. ویزای کارآفرینی در آلمان مانند بریتانیا، فرانسه، بلژیک و سایر کشورهای اروپایی برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در صنعت این کشور در دسترس است. اگرچه حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز برای این نوع سرمایه گذاری وجود ندارد، اما متقاضی باید منابع مالی کافی برای راه اندازی شرکت و ایجاد شغل در آلمان و همچنین تامین مالی مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری داشته باشد. در آلمان، تاسیس یک شرکت بزرگ ترین نوع سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود. از آنجایی که آلمان دارای اقتصاد قدرتمندی است، برنامه های تجاری ارائه شده باید بسیار دقیق باشد و تأثیر مثبت این طرح ها بر اقتصاد آلمان باید نشان داده شود تا مورد تایید مقامات قانونی مربوطه قرار بگیرد در غیر اینصورت منجر به اعطای اقامت نمی گردد.

به طور کلی بین 3000 تا 4000 یورو برای ثبت شرکت در آلمان هزینه می شود و حداقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو به عنوان سرمایه اصلی شرکت مورد نیاز است. روش دیگر برای سرمایه گذاری در آلمان خرید سهام و اوراق قرضه است که البته شرایط دریافت اقامت در آلمان را برای فرد فراهم نمی‌کند.

هزینه مهاجرت از طریق ازدواج

افراد غیر آلمانی می توانند ویزای توریستی برای ورود به آلمان به مدت 3 تا 6 ماه برای برگزاری مراسم عروسی دریافت کنند. در این شرایط ازدواج با یک فرد آلمانی می تواند منجر به اخذ اقامت شود، البته شرایطی مانند درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و همسر و همچنین مدرک و دانش زبان آلمانی وجود دارد. در واقع، مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج پرهزینه نیست و تنها چیزی که لازم است اثبات داشتن منابع مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی یک زوج است. یعنی شخص مقیم آلمان می بایست شاغل و دارای حداقل حقوق برای تامین هزینه های زندگی باشد.

هزینه مهاجرت به آلمان
سؤالات متداول
 • تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چقدر است؟

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی مبلغی حدود ۱۰۲۳۶ یورو می باشد.

 • کم هزینه ترین روش مهاجرت به آلمان کدام است؟

 مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری یا جستجوی کار کم هزینه ترین روش‌های مهاجرت به آلمان هستند.

 • اخذ ویزای جستجوی کار چقدر طول می کشد؟

با توجه به شرایط کرونا و طولانی بودن وقت سفارت آلمان در ایران، حدود ۱۸ ماه گاهاَ به طول می انجامد.

 • تمکن مالی برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان چقدر است؟

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای جستجوی کار حدود 5118 (یورو) برای 6 ماه است.

 • آیا در صورت یافتن شغل غیر مرتبط با رشته تحصیلی در ویزای جستجوی کار، امکان اخذ اقامت وجود دارد؟

خیر، شما می بایست در رشته مرتبط با مدرک تحصیلی خود در این کشور کار پیدا کنید تا امکان اخذ اقامت کاری داشته باشید.

سخن پایانی

افزایش تقاضا برای مهاجرت به آلمان ناشی از در دسترس بودن امکانات برجسته در آلمان است. عموم مهندسین آلمان را ترجیح می دهند زیرا اقتصاد قوی، نرخ بیکاری پایین و صنعت پر رونقی دارد. در حال حاضر راه های مختلفی وجود دارد که می توانید با توجه به توانایی های مالی و رزومه خود، بهترین راه را برای مهاجرت به آلمان با معیارهای مشخص انتخاب کنید. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به هزینه مهاجرت به آلمان را به شما عزيزان ارائه می نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *