ارزان ترین راه اخذ اقامت ایتالیا

کشور ایتالیا به عنوان مرکز تاریخ و تمدن و قلب گردشگری قاره اروپا، دارای هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا از لحاظ میزان تولید نا خالص می ‌باشد. زیبایی ‌های بی کران این کشور، جغرافیا و طبیعت بکر، تاریخ و تمدن بسیار غنی و با قدمت، اقتصاد قوی و نظام آموزشی پیشرفته، همه ساله افراد زیادی را برای مهاجرت و زندگی در این کشور به سوی خود جذب می ‌نماید و در صنعت توریسم و گردشگری نیز موفق و پر رونق می ‌باشد. بنابراین اخذ اقامت ایتالیا در شمار محبوب‌ ترین و پر طرفدارترین درخواست‌ های اقامت در جهان می‌ باشد. جهت اخذ اقامت این کشور راه‌ های متنوعی برای افراد با شرایط متفاوت وجود دارد که از جمله آن ها می توان به درخواست اقامت از طریق تحصیل، کار، تجارت، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد را عنوان نمود. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب سايت هاى رسمى كشور ایتالیا گردآورى شده است؛ بنابراین اگر شما نیز قصد دارید تا در مورد اخذ اقامت ایتالیا اطلاعات خود را به روز کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اخذ اقامت ایتالیا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت  از طریق تحصیل
 • اقامت از طریق کار
 • اقامت از طریق تمکن مالی
 • اقامت از طریق تولد فرزند
 • هزینه های اخذ اقامت ایتالیا
 • مزایای اخذ اقامت ایتالیا

اقامت از طریق سرمایه گذاری

دولت ایتالیا این امکان را برای افراد خارجی فراهم کرده است که درصورت تمایل برای خرید ملک می ‌توانند با اخذ ویزای توریستی وارد خاک ایتالیا شده و چند ملک را بازدید و خرید نمایند. دقت داشته باشید صرف خرید ملک باعث اخذ اقامت ایتالیا نمی شود بلکه شما به منظور خرید ملک می تواند ویزای توریستی دریافت نمایید. در این مورد متقاضی باید برای ویزای توریستی اقدام نماید. شرط گرفتن این ویزا داشتن دعوتنامه از  بنگاه معاملات ملکی یا یک موسسه و وکیل دادگستری است که مدیریت کار خرید ملک شما را انجام خواهد داد. عملیات فوق به شما اجازه می‌ دهد تا یک ویزای 90 روزه که برای مدت 6 ماه معتبر است، به دست آورید در حقیقت به این مجوز، یک ویزای توریستی-تجاری گفته می شود تا شما وارد خاک ایتالیا شوید و ملک مورد نظر را تحت شرایطی خریداری نمایید. زمانی که شما ملک مورد نظر خود در ایتالیا را یافتید و آن را خریداری نمودید، می ‌توانید راحت تر ویزای توریستی شنگن را نیز اخذ نمایید.

اخذ اقامت ایتالیا

اقامت از طریق ازدواج

هرگاه تبعه خارجی با تبعه ایتالیا صرف نظر از جنسیت وی ازدواج نماید، بعد از ۲ سال اقامت دائم و بعد از ۳ سال، پاسپورت ایتالیا را کسب می نماید. اما چنانچه این زن و شوهر دارای فرزند اعم از فرزند اصلی خود یا فرزند خوانده باشند، مدت زمان اقامت به یکسال و نیم کاهش پیدا می ‌کند. با توجه به قواعد و نظام حقوق بین الملل خصوصی که توسط اکثریت کشورهای جهان پذیرفته شده است و کشور ایتالیا هم از این قاعده مستثنی نمی‌ باشد در صورتی که یک فرد با اتباع کشور ایتالیا (چه مرد و چه زن) ازدواج کند، می ‌تواند در خواست اقامت ایتالیا را نماید و پس از گذراندن حداقل دو الی سه سال شخص تبعه خارجی می ‌تَواند به واسطه ازدواج با تبعه ایتالیایی درخواست پاسپورت و تابعیت ایتالیا را تحت شرایطی اخذ نماید.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج
 • مدارک شناسایی و پاسپورت فرد متقاضی
 • مدارکی مبنی بر اینکه فرد منعی برای ازدواج ندارد مثل اینکه در عقد فرد دیگری نباشد.
 • گواهی ‌ها و مدارک مذکور بالا هر دو باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود و به آفیس محلی و افسر دولت ارائه شود تا درخواست اعلان ازدواج در کلیسا پذیرفته شود.
 • سند ازدواج رسمی که در ایتالیا یا خارج از آن تنظیم شده است
 • موفقیت در مصاحبه سفارت برای اطمینان از صوری نبودن ازدواج
 • ارائه تمکن مالی، فیش حقوقی و بطور کلی استطاعت مالی تبعه ایتالیایی برای تامین هزینه زندگی دو نفر در ایتالیا
اقامت از طریق تحصیل

اقامت در ایتالیا از طریق تحصیل به دلیل این‌که دارای هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و امکان دریافت بورسیه وجود دارد بهترین روش برای متقاضیان است. از مزایای اقامت تحصیلی ایتالیا این است که پس از فارغ‌التحصیلی و پیدا کردن کار در ایتالیا و پرداختن مالیات به دولت ایتالیا می توانید اقامت پنج ساله اخذ نموده و سپس برای اقامت دائم و پاسپورت ایتالیایی درخواست دهید. ایتالیا از لحاظ سهولت در تحصیل مقام اول در اروپا و مقام سوم در دنیا را از آن خود کرده است. مقاطعی که دانشگاه‌های ایتالیا در آن پذیرش دانشجو دارند، لیسانس (کارشناسی)، فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) و دکتری است. دانشجویانی که ملیت آن‌ها برای کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا است و در حال تحصیل در ایتالیا هستند، می ‌توانند در حین تحصیل مجوز کار را در این کشور دریافت کنند ولی نیازمند گذراندن مراحلی است. برای انجام کار مناسب باید به زبان ‌های ایتالیایی و یا انگلیسی مسلط باشد. اما امکان یافتن کار در مشاغلی مانند نامه رسانی، رانندگی و تحویل غذا و نظافت و این قبیل مشاغل نیاز به دانش زبان بالایی ندارید.

اقامت از طریق کار

اقامت کاری در ایتالیا نیز یکی از راه‌ های دریافت اقامت در ایتالیا به شمار می ‌رود و هر ساله افراد بسیاری متقاضی اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار هستند. قوانینی که برای کار در کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد یک شکل بوده و متقاضیان اقامت در ایتالیا از طریق کار باید به شرایطی که از سوی دولت این کشور تعیین شده توجه کافی داشته باشند. بر اساس قوانین ایتالیا کارفرمایان ایتالیایی برای استخدام نیروی کار مورد نیاز خود ابتدا باید به مدت 3 ماه در کشور ایتالیا آگهی استخدام را منتشر کنند. چنانچه در این مدت نیروی کار ایتالیایی یا عضو سایر کشورهای عضوء اتحادیه اروپا برای شغل آگهی شده پیدا نشد کارفرما می ‌تواند نیروی کار خارجی را تحت شرایطی و یا حقوق مورد تایید دولت استخدام نماید.. یکی از مهم ‌ترین مورادی که متقاضیان کار در ایتالیا باید در زمان دریافت ویزای کار این کشور ارائه دهند پیشنهاد کاری و دعوت ‌نامه کاری است که از سوی کارفرمای ایتالیایی صادر می شود. در این روش اجاره نامه به میزان مدت زمان اقامت کاری ضروری است.

اخذ اقامت ایتالیا
اقامت از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از روش ‌هایی که برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد، تمکن مالی یا همان ویزای بازنشستگی  است. به این صورت که فرد باید مدارکی را ارائه دهد که نشان‌ دهنده میزان دارایی و توان مالی او در پرداخت هزینه ‌های زندگی وی و خانواده او در ایتالیا بدون نیاز به کار کردن باشد. در روش تمکن مالی متقاضیان باید در داخل کشور خود از تمکن مالی کافی برخوردار بوده و نیازی به انتقال سرمایه به دیگر کشورها ندارند. در روش تمکن مالی متقاضیان می‌ توانند اسناد ملکی یا  سپرده بانکی خود را ارائه دهند و اقامت در ایتالیا را دریافت کنند. در این روش متقاضیان نیازی به ثبت شرکت در ایتالیا نداشته و هیچ مالیاتی برای آن ‌ها وجود ندارد. در این روش شخص باید اثبات نماید دارای درآمد ثابت ماهانه حدود ۳۰۰۰ الی ۳۵۰۰ هزار یورو برای یک خانواده ۳ نفره می باشد و مبالغی را در حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار یورو به نرخ آزاد در حساب بانکی خود در ایران نشان دهد. این اقامت بعد از ۵ سال منجر به اقامت دائم و سپس پاسپورت کشور ایتالیا می شود. امروز این روش یکی از محبوب ترین روش های برای تجار، پزشکان، وکلاء و مهندسینی است که فقط نیاز به یک اقامت در اروپا دارند و کار و درآمد خود را در ایران دارند.

اقامت از طریق تولد فرزند

یکی دیگر از روش هایی که می توان تابعیت و پاسپورت ایتالیا را اخذ نمود، تولد فرزند در این کشور است. به طور کلی، تمامی کشور های جهان، از دو قانون خون یا خاک برای تولد فرزند پیروی می کنند. قانون خاک بیان می دارد که به کودک تازه متولد شده در صورتی که هیچ یک از والدین وی تابع آن کشور نباشند، تابعیت تعلق می گیرد. قانون خون نیز بیان می دارد که در صورتی به کودک تازه متولد شده تابعیت تعلق می گیرد که حداقل یکی از والدین وی تبعه آن کشور باشد و کشور ایتالیا نیز از قانون خون تبعیت می کند. بنابراین اگر هنگام تولد فرزند، یکی از والدین او ایتالیایی باشد، به او هم تابعیت ایتالیا به محض تولد تعلق می گیرد.

هزینه های اخذ اقامت ایتالیا

بررسی هزینه اقامت ایتالیا به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت از نظر ایرانیان، با توجه به پارامترهای متعددی صورت می گیرد. به خاطر داشته باشید که بررسی هزینه های زندگی در ایتالیا با توجه به نوع ویزای دریافتی و همینطور محل سکونت کاملا متفاوت خواهد بود. بر اساس آخرین آمارهای موجود و با توجه به نرخ تورم در ایتالیا می توان گفت که هزینه یک زندگی متوسط برای یک فرد تنها بیش از 800 یورو در ایتالیا می باشد. با در نظر داشتن این نکته که نرخ بیکاری در ایتالیا به ویژه در سال های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته، باید گفت که امکان اخذ ویزای کاری ایتالیا یا یافتن شغلی مناسب در این کشور بسیار سخت خواهد بود.

اخذ اقامت ایتالیا

بنابراین اقدام برای دریافت ویزا ایتالیا تنها در صورت برخوردار بودن از وضعیت مالی مناسب به منظور پرداخت کلیه هزینه های اقامتی در این کشور یا از طریق تحصیل منطقی تر است. البته در صورتی که از طریق دریافت ویزای تحصیلی به کشور ایتالیا سفر می کنید، شانس اقامت در کشوری که هزینه های تحصیل آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است، را خواهید داشت.

مزایای اخذ اقامت ایتالیا
 • برخورداری از خدمات پزشکی و مراقبتی رایگان
 • برخورداری از آموزش رایگان یا ارزان
 • امکان سرمایه گذاری و خرید ملک
 • امکان ثبت شرکت
 • اجازه کار
 • امکان اخذ اقامت دائم
 • امکان اخذ پاسپورت
 • اخذ اقامت برای فرزندان زیر ۱۸ سال
سؤالات متداول
 •  شرط دریافت دائم ایتالیا چیست؟

زندگی قانونی به مدت ۵ سال در ایتالیا از طریق یکی از ویزای کاری، تمکن مالی، کارآفرینی و یا ۲ سال از طریق ازدواج با یک تبعه ایتالیایی

 • اخذ پاسپورت کشور ایتالیا چند سال طول می کشد؟

۱۰ سال

 • شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟

مهاجرت به ایتالیا به صرف سرمایه گذاری امکان پذیر نیست یا با دشواری های بسیاری مواجه است اما امکان اخذ اقامت از طریق روش سرمایه داری مثل تمکن مالی یا همان ویزای بازنشستگی امکان پذیر است.

 • میزان هزینه زندگی در کشور ایتالیا چقدر است؟

هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به مواردی نظیر سبک زندگی و حتی شهری که در آن مستقر هستید متغیر می باشد اما می توان گفت برای یک زوج حدود ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ یورو می باشد.

 • چگونه می توان نسبت به اخذ اقامت دائم ایتالیا اقدام کرد؟

برای اخذ اقامت دائم ایتالیا از طریق کار یا تمکن مالی، متقاضیان باید به مدت 5 سال در این کشور زندگی کنند اما در برخی از روش ها مثل ازدواج تنها با گذشت ۲ می توان اقامت دائم ایتالیا را کسب نمود.

سخن پایانی

کشور ایتالیا به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای گردشگری در اروپا هر ساله با بیش از 50 میلیون گردشگر داخلی و خارجی در حقیقت از جمله اصلی ترین مقاصد مهاجرت نیز به شمار می رود. بنابراین اشخاص زیادی به دنبال ارزان ترین راه اخذ اقامت ایتالیا می باشند از این رو باید گفت که این اشخاص در ابتدا باید هدفی را که از مهاجرت به این کشور را دارند مشخص نمایند و صرفا بر روی هزینه آن تمرکز نکنند تا هنگام اخذ ویزا و سایر مراحل دچار مشکلات احتمالی نشوند. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به ارزان ترین راه اخذ اقامت ایتالیا را به شما عزيزان ارائه می نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما می توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه های ثبت شده برای “ارزان ترین راه اخذ اقامت ایتالیا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *