چرا تحصیل در کشور آلمان؟

آلمان و یا به تعبیری، بهشت آموزش عالی، طی سال های اخیر یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی بوده است. بر طبق آخرین آمارهای به دست آمده، این کشور سومین مقصد محبوب تحصیلی در جهان بوده و هرساله بیش از 357 هزار دانشجوی بین المللی به دنبال اخذ مدرک از دانشگاه های این کشور میباشند و این آمار همواره رو به افزایش است. اما چه چیزی آلمان را به مکانی جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است؟ در این مقاله دلایل اصلی محبوبیت تحصیل در کشور آلمان را بررسی خواهیم کرد، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. کلیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله توسط عالیان ویزا، از منابع معتبر و وب سایت های رسمی کشور آلمان گردآوری شده است.

تحصیل در کشور آلمان

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی
 • امکان تحصیل در برترین دانشگاه ها با رنکینگ جهانی
 • اعطای مدارک معتبر بین المللی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها
 • فرصت های شغلی عالی
 • امکان دریافت اقامت آلمان پس از اتمام دوران تحصیل
 • امکان سفر به کل اروپا با ویزای تحصیلی آلمان
 • هزینه زندگی مقرون به صرفه در آلمان

مزیت های اصلی تحصیل در کشور آلمان

• امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان عمدتا توسط دولت تامین میشود و برای کلیه دانشجویان داخلی و بین المللی به طور یکسان رایگان میباشد. این کشور دارای 106 دانشگاه میباشد که به دو گروه تقسیم میشوند: دانشگاههای دولتی (بدون شهریه) که میزبان بیش از 2.4 میلیون دانشجو در سراسر آلمان بوده و تعداد کمی دانشگاه خصوصی با کمتر از 5% دانشجو در آلمان. طی دهه گذشته، کشور آلمان به لحاظ سیاسی در تلاش بوده تا دریافت شهریه های دانشگاهی را در سرتاسر این کشور ممنوع کند اما به عنوان یک کشور فدرال غیر متمرکز، توافق با هر 16 ایالت خود که به لحاظ قانونی مستقل عمل میکنند میسر نبود. 

تحصیل در کشور آلمان

بلاخره در اکتبر 2014 این توافق حاصل شد و کشور آلمان امکان دسترسی به تحصیل رایگان را برای همه دانشجویان (بدون در نظر گرفتن کشور آنها) فراهم کرد. البته دانشجویان خارجی باید مقدار بسیار ناچیزی در حدود 250 یورو را در هر ترم بابت هزینه مشارکت های دانشجویی، اتحادیه های دانشجویی و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت نمایند. بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2018 انجام شده است، 35.3% از دانشجویان خارجی در آلمان، تحصیل در این کشور را به دلیل رایگان بودن شهریه دانشگاه انتخاب کرده اند ( برای اطلاع از این نظر سنجی  میتوانید به سایت www.studying-in-germany.org مراجعه نمایید).

• امکان تحصیل در برترین دانشگاه ها با رنکینگ جهانی

کیفیت دانشگاه های آلمان و سطح آموزشی این کشور، بالاتر از استانداردهای جهانی بوده و برخی از این دانشگاه ها در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده اند. کیفیت آموزش، تجربیات عملی در طول دوران تحصیل، فرصت های پیشرفت تحصیلی در حین و پس از دوران تحصیل و مهم تر از همه وجود محیطی امن و دوستانه، باعث شده دانشجویان برای دانشگاه های این کشور ارزش قائل شوند. برخی از دانشگاه های آلمان علاوه بر اینکه جزو بهترین ها هستند، قدیمی ترین دانشگاه های اروپا نیز به شمار میروند. با انتخاب تحصیل در کشور آلمان، می توانید مطمئن باشید که شما آموزشی با کیفیت بسیار بالاتر از میانگین جهانی را دریافت خواهید کرد که در جستجوی کار پس از فارغ التحصیلی بسیار مفید خواهد بود.

• اعطای مدارک معتبر بین المللی

کلیه دانشگاه‌های آلمان تحت اعتبارنامه Bologna کار می‌کنند، که تضمین می‌کند همه دانشجویان مدرک یکپارچه و شناخته ‌شده بین‌المللی مانند لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکترا دریافت می‌کنند. مدرک تحصیلی که از یک دانشگاه آلمانی صادر شده است، یک مدرک معتبر و ارزشمند در سراسر جهان میباشد که طبق آن، فارغ التحصیلان آلمانی از قابلیت استخدام بالایی در بازار کار جهانی برخوردار هستند. بنابراین، هنگامی که مدرک خود را دریافت کردید، بسیاری از کارفرمایان با یکسری پیشنهادات جذاب برای استخدام به سراغ شما خواهند آمد. آنها به اعتبارات حرفه ای شما که از طریق تحصیل در کشور آلمان به دست آورده اید اعتماد دارند و بسیار معتقدند که شما می توانید به بهبود تجارت آنها کمک کنید. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان، به دلیل جذب بالا توسط کارفرمایان، جزو افراد با درآمدهای چشمگیر هستند.

تحصیل در کشور آلمان

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها

تحصیل در کشور آلمان نه تنها رایگان است، بلکه اگر مهارت های زبان آلمانی شما چندان خوب نیست، می توانید در برخی رشته ها آن را به زبان انگلیسی نیز ادامه دهید. شما میتوانید در حالی که مهارت های زبان آلمانی شما پیشرفت می کند، یک رشته تحصیلی که به زبان انگلیسی تدریس می شود را انتخاب نمایید.

• فرصت های شغلی عالی

صرف نظر از سیاست شهریه رایگان، تحصیل در کشور آلمان کاملاً رایگان نیست و شما همچنان باید هزینه های زندگی خود را تامین کنید. بنابراین بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل دارند در حین تحصیل به دنبال شغلی برای تامین هزینه های خود باشند. یافتن شغل برای دانشجویان اتحادیه اروپا بسیار آسان است، زیرا برای آنها هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید برای اخذ مجوز کار درخواست دهند. آنها مجاز میباشند که در حین تحصیل، 20 ساعت در هفته و یا 120 روز کامل در سال را کار کنند. دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس مجاز به کار آزاد یا خوداشتغالی نیستند. اما از آنجایی که آلمان کشوری بسیار توسعه یافته میباشد و اقتصاد آن روزانه از هزاران شغل جدید پشتیبانی می کند، اکثر دانشجویان بین المللی امکان یافتن شغل مناسب را دارند. شایان ذکر است که، دانشگاه هایی که مبتنی بر آموزش عملی میباشند با شرکت های بزرگ در آلمان قراردادهایی دارند که بر طبق آن به دانشجویان دوره های کارآموزی اعطا میکنند. دانشجویان میتوانند با حقوق دریافتی خود، هزینه های زندگی در این کشور را تامین کنند و با کسب تجربه های فراوان، شانس یافتن شغل را پس از فارغ التحصیلی بالا ببرند. در برخی موارد خاص ممکن است به دانشجویان بابت کارآموزی حقوقی پرداخت نشود اما قطعا گذراندن این دوره ها منجر به یافتن شغلی عالی در آینده خواهد شد.

• امکان دریافت اقامت آلمان پس از اتمام دوران تحصیل

با تحصیل در کشور آلمان این شانس را خواهید داشت که پس از فارغ التحصیلی در آلمان بمانید و به دنبال کار باشید. این قانون به فارغ التحصیلان بین المللی اجازه می دهد تا 18 ماه پس از اتمام دوره تحصیل، برای جستجوی کار در آلمان بمانند. پس از یافتن شغل مناسب، میتوان با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، اقامت طولانی مدت و حتی پاسپورت این کشور را دریافت نمود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران و متخصصین گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

تحصیل در کشور آلمان
• امکان سفر به کل اروپا با ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان و اقامت در این کشور این امکان را به شما می دهد که بدون ویزا در کل منطقه شنگن سفر کنید، که فرصت فوق العاده ای را برای بازدید از کشورهای مورد علاقه خود در اروپا ایجاد می کند. کشور آلمان در قلب اروپا واقع شده و برای سفر به کشورهای اطراف مانند فرانسه شرایط بسیار خوبی دارد. شهرهای بزرگ زیادی وجود دارند که به راحتی می توانید یک سفر یک روزه برای بازدید از آنها داشته باشید. هنگامی که در اروپا هستید، سفر در سراسر کشورها با هواپیما یا قطار نسبتاً آسان است، بنابراین در آلمان از آن نهایت استفاده را ببرید.

• هزینه زندگی مقرون به صرفه در آلمان

هزینه زندگی در کشور آلمان، در مقایسه با سایر کشورهای مجاور مانند فرانسه، هلند و بریتانیا به طرز شگفت انگیزی پایین است. در ضمن این هزینه ها برای دانشجویان به دلیل بهره مندی از تخفیف های دانشجویی مختلف، حتی پایین تر هم میباشد. به طور معمول، هزینه زندگی به خصوص اجاره منزل، که مهم ترین دغدغه دانشجویان بین المللی میباشد، در مناطق شهری و مرکز شهر بالاتر است. با این حال برای آنها گزینه های متفاوتی وجود دارد و هزینه آن آنقدر گران نمیباشد. برای مثال اجاره یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر چیزی حدود 735 یورو و خارج از شهر در حدود 552 یورو میباشد.

سؤالات متداول
 • آیا میتوان با دریافت ویزای توریستی آلمان در دانشگاه های این کشور تحصیل کرد؟

خیر. در هیچ کشوری امکان تحصیل با ویزای توریستی وجود ندارد.

 • آیا برای تحصیل در کشور آلمان، ارائه تعهد مالی نیاز است؟

بله. لازم است دانشجویان ثابت کنند که میتوانند از پس مخارج خود در این کشور (برای حداقل یک سال) بربیایند. پس باید مبلغی حدود 10236 یورو در حساب شخصی متقاضی وجود داشته باشد. در صورتیکه ویزا برای فرد صادر گردد، این مبلغ به حساب بانکی او در کشور آلمان انتقال پیدا می کند. البته در روشی دیگر، این تعهد نامه مالی می تواند از طرف یکی از بستگان فرد در خود کشور آلمان ارائه شود که نشان دهد ایشان مخارج فرد را به عهده می گیرند. برای مشاوره و دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص میتوانید با مشاوران و متخصصان گروه عالیان ویزا در تماس باشید.

 • شرایط زبان برای تحصیل در دانشگاه های آلمان به چه صورت میباشد؟

تحصیل در این کشور به زبان آلمانی بوده و نیاز میباشد متقاضیان مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را ارائه دهند. اما همانطور که در این مقاله اشاره شد، امکان تحصیل در برخی رشته ها به زبان انگلیسی وجود دارد و این از مزایای تحصیل در کشور آلمان میباشد.

 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان وجود دارد؟

بله. اما از آنجایی که هزینه تحصیل در این کشور رایگان میباشد، امکان دریافت بورسیه محدود بوده و متقاضیان دریافت فاند و بورسیه تحصیلی باید شایستگی علمی بالا و رزومه قوی داشته باشند.

سخن پایانی

امروزه تحصیل در کشور آلمان به دلیل مزیت های فراوان و فرصت هایی که دولت این کشور در اختیار دانشجویان قرار می دهد، مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا میباشد. این کشور اروپای غربی با دارا بودن برترین دانشگاه های جهان و سیستم تحصیل رایگان، به سومین مقصد تحصیلی محبوب در جهان تبدیل شده است. در این مقاله به بررسی دلایل این محبوبیت پرداختیم و مزایای تحصیل در این کشور را برشمردیم. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به آلمان برای شما مخاطب عزیز گردد. عالیان ویزا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترین و دقیق ترین اطلاعات مربوط به مهاجرت به کشور آلمان را به شما عزیزان ارائه می نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و سریع، شما میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل نمایید و یا با شماره های موسسه از طریق واتس اپ تماس حاصل فرمایید.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
One thought on “چرا تحصیل در کشور آلمان؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *