آیا تحصیل رایگان در کانادا امکانپذیر است؟

کانادا به دلایل زیادی یک مقصد محبوب برای تحصیل در خارج از کشور بوده و خواهد بود. دانشگاه های کانادا در سطح جهانی رتبه بسیار بالایی دارند و پنج مورد از آن ها به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر در سراسر جهان فهرست شده اند. فرصت های شغلی متعدد همچنین آینده امیدوار کننده ای را برای دانشجویان بین المللی که به دنبال اقامت در کانادا هستند، فراهم می کند. در این مقاله به شرایط تحصیل رایگان در کانادا خواهیم پرداخت. كليه اطلاعات ارائه شده در اين مقاله توسط عاليان ويزا، از منابع معتبر و وب سايت هاى رسمى كشور کانادا گردآورى شده است.

تحصیل رایگان در کانادا

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • بورسیه تحصیلی کانادا
 • تحصیل رایگان در مدارس کانادا
 • تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا
 • تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در کانادا
 • تحصیل رایگان دکتری در کانادا
 • مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

در کانادا انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی وجود دارد که به دو دسته بورسیه و فاند تقسیم می شوند. دسته اول فقط بخشی از هزینه ها را پوشش می دهد، در حالی که دسته دوم تمام هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد. این بورسیه ها که یا دولتی یا دانشگاهی هستند، فقط برای اهداف پژوهشی هستند. از آنجایی که تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای بورسیه تحصیلی در کانادا درخواست می دهند، تعداد بورسیه های موجود محدود است و متقاضیان باید معیارهای خاصی مانند مقالات ISI، رزومه خوب، مدرک زبان با نمره بالا، ثبت اختراع، کارهای داوطلبانه، شرکت در المپیاد های بین المللی، دریافت جوایز ملی و بین المللی و شرایط پذیرش را داشته باشند. پس از پذیرش، باید برای ویزا اقدام کنید. هم مرحله پذیرش تحصیلی و هم فرآیند درخواست ویزا شامل جزئیات مهم و جزئی است که اگر نادیده گرفته شود منجر به رد ویزای شما می شود. 

تحصیل رایگان در کانادا

در نتیجه برای موفقیت در این زمینه مشاوره با وکلا و مشاوران مجرب را توصیه می کنیم. برخی از بورسیه های تحصیلی کانادا در اینجا ذکر شده است. از نظر تحصیل رایگان در کانادا، در نظر داشته باشید که دانشجویان بین المللی بدون پرداخت شهریه نمی توانند در کانادا تحصیل کنند و تمامی متقاضیان بین المللی برای تحصیل در کانادا باید شهریه بپردازند. با این حال، تحصیل رایگان در کانادا برای همه کانادایی ها، حتی ساکنان دائم، در دسترس است. اینکه به این افراد از مهدکودک تا پایان دبیرستان آموزش رایگان داده می شود، یکی از ویژگی های قابل توجه سیستم آموزشی کانادا است، اما در مورد دانش آموزان خارج از کشور این گونه نیست. برای متقاضیان بین المللی، تنها روش تحصیل رایگان در کانادا ، اخذ بورسیه تحصیلی است که معمولاً بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

افرادی که قصد تحصیل رایگان در کانادا را دارند یا باید از طریق تحصیل یکی از والدین خود در کانادا وارد مدارس رایگان شوند و یا والدین آنها می توانند با کار در کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری و یا روش هایی نظیر استارت آپ و کارآفرینی اقامت دائم کانادا را دریافت کنند که در این صورت فرزندان زیر 18 سال آن ها حق تحصیل رایگان دارند. در برخی از استان‌ها، فرزندان دانشجویان بین‌المللی دانشجوی خارجی محسوب می‌شوند و برای ثبت‌نام در مدارس روزانه کانادا باید هزینه پرداخت کنند، در حالی که در برخی مدارس دیگر رایگان است.

تمامی دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که در مدارس کانادا تحصیل کنند. در کانادا تحصیل در سنین 5 تا 6 سالگی شروع می شود و از مقطع ابتدایی تا دیپلم دبیرستان 12 سال طول می کشد، اما در کبک از مقطع ابتدایی تا دیپلم دبیرستان 11 سال و از پیش دانشگاهی 2 سال طول می کشد. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان در سن 18 سالگی، دانش آموزان می توانند برای کالج ها و دانشگاه ها درخواست دهند. شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا را در قسمت های بعدی بررسی خواهیم کرد.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا

مدرک لیسانس در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان، استرالیا و یا حتی ایالات متحده هزینه کمتری دارد. هزینه سالانه تحصیل برای این افراد حدود ۱۰۰۰۰ دلار برای هر ترم است. از طرف دیگر، دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم هستند، می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای تحصیل رایگان در کانادا اقدام کنند. برای انجام این کار، دانشجویان ابتدا باید یک یا دو ترم در کانادا تحصیل کنند و پس از آن در صورت داشتن رزومه معتبر و واجد شرایط بودن برای بورسیه تحصیلی در کانادا، باید برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا، دانشجویان بین المللی باید در یکی از دانشگاه های کانادا پذیرش شوند، که نیاز به دیپلم 12 ساله، مدرک زبان انگلیسی (IELTS۶.۵) و حمایت مالی برای هزینه های دانشگاه و زندگی دارد. در زمینه الزامات زبان انگلیسی، لازم به ذکر است که کانادا این امکان را برای دانشجویان پس از اتمام دوره زبان در یکی از موسسات کانادایی فراهم کرده است. کانادا یکی از کم هزینه ترین کشورها از نظر تحصیل در بین کشورهای انگلیسی زبان است. تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا بسته به رشته و دانشگاه 3 تا 4 سال طول می کشد.

دانشگاه تورنتو بورسیه های بین المللی Lester B. Pearson را برای دانشجویان برجسته بین المللی ارائه می دهد. این بورسیه معتبر به دریافت کنندگان پوشش کامل شهریه، کتاب، هزینه های جانبی و اقامت در طول مدت تحصیل 4 ساله در مقطع کارشناسی در دانشگاه تورنتو اعطا می کند. دانشگاه یورک همچنین چندین برنامه بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی فهرست کرده است، یکی از آنها بورسیه بین المللی ورودی است که 35000 دلار سالانه قابل تمدید تا 4 سال بسته به عملکرد گیرنده اعطا می کند.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در کانادا

گذراندن دوره کارشناسی ارشد در کانادا بدون شک در رزومه شما عالی خواهد بود. همچنین فرصت های بیشتری را برای حرفه شما باز می کند. در حالی که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به طور کلی هزینه دارد، برخی از دانشگاه ها بورسیه هایی را برای جذب دانشجویان بین المللی برجسته برای تحصیل رایگان در کانادا ارائه می دهند.

دانشگاه کلگری چندین جایزه و بورسیه از ارائه دهندگان مختلف را در وب سایت خود فهرست می کند. برخی از جوایز موجود در دانشگاه کلگری عبارتند از: برنامه بورسیه تحصیلی دانشجویان فارغ التحصیل نوآوران آلبرتا که 26000 دلار برای دریافت کنندگان تا دو سال فراهم می کند و بورسیه تحصیلی عالی آلبرتا که ارزش آن 11000 دلار است.

در همین حال، دانشگاه مک گیل در کبک نیز برخی از بورسیه‌های تحصیلی از جمله بورسیه بنیاد Arbor را فهرست می‌کند که به متقاضیان موفق تا سقف 10000 دلار اعطا می‌کند و کمک هزینه تحصیلی Weston که 19000 دلار را با یک بار تمدید به دریافت‌کنندگان اعطا می‌کند. این بورسیه های دانشگاهی و فدرال فرصت هایی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا مدرک کارشناسی ارشد را به صورت رایگان در کانادا دنبال کنند. دانشگاه مانیتوبا برنامه کمک هزینه تحصیلی خود را ارائه می دهد که در آن متقاضیان موفق سالانه 14000 دلار بسته به عملکرد تحصیلی خود تا دو سال دریافت می کنند.

تحصیل رایگان در کانادا
تحصیل رایگان دکتری در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بیشتر به صورت تحقیقاتی و پروژه ای است که دانشجویان می توانند در رشته ها و شاخه های اصلی هر رشته در کانادا به صورت رایگان تحصیل کنند. مدت تحصیل معمولاً در این مقطع 3 تا 5 سال با توجه به موضوع تحصیلی است. پیش نیازهای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا مانند سایر مقاطع تحصیلی است، با این تفاوت که دانشجو باید در رشته تحصیلی خود استاد راهنما یا همان سوپروایزر را پیدا کرده و با آن تماس بگیرد تا در صورت داشتن رزومه قوی، اقدام به پذیرش دانشجو کند.

کانادا همچنین برنامه های بورسیه و جوایز مختلفی را برای جذب دانشجویان بین المللی علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع دکترا ارائه می دهد. بورسیه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا یا UMGF شامل Ph.D است. متقاضیان موفق سالانه 18000 دلار دریافت می کنند که تا چهار سال قابل تمدید است. همچنین، این دانشگاه بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada را به ارزش 50000 دلار سالانه برای حداکثر سه سال تحصیل در مقطع دکترا ارائه می دهد.

دانشگاه کلگری همچنین بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada را به همراه جوایز ورودی خود ارائه می دهد که به متقاضیان موفق 12000 دلار تا 35000 دلار ارزش بورسیه و بورسیه دکتری Izaak Walton Killam را ارائه می دهد که ارزش آن 36000 دلار برای دو سال است.

در نهایت، دانشگاه بریتیش کلمبیا بورسیه تحصیلات تکمیلی جهانی را با ارزش سالانه 18200 دلار به اضافه هزینه های شهریه برای چهار سال تحصیل ارائه می دهد. از طریق این بورسیه ها، دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در کانادا تحصیل کنند. همچنین، دانشجویان بین المللی که به دنبال ادامه تحصیلات تحقیقاتی در کانادا هستند، شانس بیشتری برای تکمیل مدارک تحصیلی خود بدون نگرانی مالی خواهند داشت.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

برخی مدارک لازم برای اخذ پذیرش و تحصیل رایگان در کانادا عبارت اند از:

 • مدارک تحصیلی همراه با ترجمه
 • ریز نمرات همراه با ترجمه
 • عکس
 • انگیزه نامه یا SOP
 • توصیه نامه از اساتید برجسته
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالای ۷
 • ارایه مقالات بین المللی و ISI
 • داشتن استاد راهنما و سوپروایزر (در مقطع دکترا)
 • داشتن تالیفات
 • داشتن اختراع
 • برنده شدن جوایز ملی و بین المللی معتبر
سؤالات متداول
 • آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟

خیر، تحصیل در کانادا همیشه رایگان نیست و معمولا برای تحصیل در دانشگاه های کانادا باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید یا والدین شما اقامت کانادا را داشته باشند و شما زیر ۱۸ سال سن داشته باشید.

 • آیا می توان از دانشگاه های کانادا بورسیه تحصیلی گرفت؟

بله، بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

 • آیا بدون مدرک زبان می توان در کانادا تحصیل کرد؟

بله، برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود حتما مدرک زبان با نمره ۵.۵ ارائه دهید.

 • مبلغ تمکن مالی برای کانادا چه میزان است و چند ماه بهتر است که در حساب باشد؟

مبلغ تمکن مالی کانادا در حدود 30.000 دلار کاناداست که بهتر است به مدت حداقل 4 ماه در حساب شما باشد.

 • اخذ ویزای تحصیلی در کانادا چقدر زمان می برد؟

حدود ۶ ماه

 • آیا امکان اخذ ویزای همراه دانشجویی در کانادا وجود دارد؟

در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بله

سخن پایانی

در این مقاله به تحصیل رایگان در کانادا و همچنین شرایط تحصیل رایگان برای دانشجویان خارج از کشور و تحصیل رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا پرداختیم. کانادا به دلیل کیفیت بالای زندگی و فرصت های تحصیلی و بورسیه های متنوع و همچنین موقعیتی که به عنوان یک کشور مهاجر دارد، توانسته است تعداد زیادی از افراد را به خود جذب کند. عاليان ويزا با بهره گيرى از كارشناسان مجرب و با ده سال سابقه موفق در حوزه مهاجرت، همواره به روزترين و دقيق ترين اطلاعات مربوط به مهاجرت به کانادا را به شما عزيزان ارائه مي نمايد. جهت دريافت مشاوره رايگان و سريع، شما مي توانيد فرم ارزيابى را تكميل نماييد و يا با شماره هاى موسسه از طريق واتس آپ تماس حاصل فرماييد.

 

برای دریافت مشاوره رايگان، كافيه فقط  فرم ارزیابی را پر كنيد و دكمه ارسال رو بزنید.

كارشناسان عاليان در كمتر از یک ربع با شما تماس ميگيرند و كامل راهنماييتون ميكنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *